Strona 501 - Przedszkole Miejskie Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi "Leśna Kraina" w Ostrołęce.

W dniach od 27 do 31 maja 2019 roku w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przedszkolak z 5 wie, jak zdrowo odżywiać się” w grupie BIEDRONKI odbył się tydzień o zdrowiu. W związku z tym podjęto różnorodne działania, mające na celu popularyzację tej idei. We wtorek 28 maja dzieci wybrały się na spacer do osiedlowej apteki. Przedszkolaki obejrzały wyposażenie apteki, meble apteczne, leki, kosmetyki. Przyjrzały się pracy farmaceuty, obserwowały sposób zakupu leków Pani farmaceutka opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Zwróciła uwagę na to, iż pewne lekarstwa można zakupić tylko za pomocą recepty wypisanej przez lekarza, a pozostałe bez konieczności okazywania jej.
W grupie odbyło się również spotkanie z naszą przedszkolną pielęgniarką. Pani Urszula opowiedziała o swojej pracy. Zademonstrowała niektóre przyrządy, min.: ciśnieniomierz oraz termometr. Zademonstrowanie stetoskopu i możliwość wsłuchania się w bicie własnego serca obudziły w dzieciach duże zainteresowanie. Pani pielęgniarka przypomniała również wszystkim, jak należy właściwie odżywiać się i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały wiersza S. Jachowicza „Pan kotek był chory…” Przedszkolaki były bardzo zainteresowane spotkaniem z naszym gościem, uważnie słuchały  ciekawostek i chętnie udzielały odpowiedzi na pytania. Część z nich stwierdziła nawet chęć zostania w przyszłości pielęgniarką.
Ciekawymi zajęciami okazały się również zajęcia z trenerem fitness- panią Kasią, która pracuje w naszym przedszkolu w grupie Motylki. Przygotowała ona krótką prezentację multimedialną, z której dzieci dowiedziały się co to jest FITNESS i czym zajmuje się trener fitness. Pani Kasia zaprezentowała różne sprzęty pomagające utrzymać dobrą sylwetkę i zdrowie fizyczne. Nie zabrakło oczywiście ćwiczeń gimnastycznych przy muzyce. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia i z nadzieją czekają na kolejne.
W działania prowadzone w ramach innowacji włączyliśmy również rodziców naszych przedszkolaków. Gościliśmy mamę Adriana, która przeczytała utwór J. Tuwima „Rzepka” oraz zaaranżowała krótką inscenizację do utworu. Mali aktorzy wspaniale odegrali swoje role, a za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Natomiast mama Gabrysi odwiedziła nas, aby przeczytać przedszkolakom rozdział z opowiadania M. Kownackiej „Kukuryku na ręczniku- O kosmatej rękawicy, o mydle i o Grzesiu straszydle”. Dzieci w wielkim skupieniu słuchały opowiadania. Zgodnie stwierdziły, że nie chcą wyglądać jak literacki Grześ i będą dbały o swój wygląd. Pod koniec spotkania dzieci pokolorowały sylwetkę chłopca, upiększając ją zgodnie z wysłuchanym tekstem. Bardzo dziękujemy mamie Adriana i mamie Gabrysi za to, ze zgodziły się uczestniczyć w naszych spotkaniach, poświęcając swój wolny czas. Dziękujemy!!!