Strona 484 - Przedszkole Miejskie Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi "Leśna Kraina" w Ostrołęce.

Dnia 14 maja 2019 roku przedszkolaki z grupy MUCHOMORKI w ramach innowacji regionalnej „Cudze chwalicie – swego nie znacie”, obejrzały prezentację multimedialną zatytułowaną „Poznajemy strój kurpiowski”. Dzieci zapoznały się z wyglądem i oryginalnymi nazwami poszczególnych elementów stroju ludowego Kurpianki i Kurpia. Dowiedziały się także, że stroje były wykonywane ręcznie przez Kurpianki i ozdabiane różnymi elementami: kolorowymi wstążkami, haftami, cekinami, koralikami, kwiatkami, itp. W celu lepszego i bezpośredniego poznania tradycji kurpiowskich kilkoro dzieci zostało ubranych w stroje regionalne. Przedszkolaki  nazywały wybrane elementy stroju stosując regionalne słownictwo poznane podczas prezentacji. Dowiedziały się także, iż strój kurpiowski zachował się w oryginalnej formie do dziś i jest noszony podczas świąt kościelnych oraz innych ważnych uroczystości. Po obejrzeniu prezentacji MUCHOMORKI nauczyły się prostych ruchów tanecznych do ludowej piosenki „Kurpie ładnie grają” oraz wykonały kolorowe wycinanki na wzór sztuki kurpiowskiej.