Strona 415 - Przedszkole Miejskie Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi "Leśna Kraina" w Ostrołęce.

Dnia 27 lutego 2019 roku grupie „Muchomorki” w ramach innowacji regionalnej „Cudze chwalicie – swego nie znacie” dzieci poznały zwyczaje i obrzędy związane z ostatnim tygodniem karnawału. Między innymi zapoznały się z tradycją świętowania „Tłustego Czwartku” i staropolskim powiedzeniem „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych paczków nasmażyła”. Zgodnie ze zwyczajem w tym dniu każdy powinien skosztować słodkich pączków lub faworków, dlatego też dzieci pielęgnując rodzime tradycje samodzielnie wykonywały karnawałowe faworki. Z wielkim zaangażowaniem  i radością same ugniatały i wałkowały ciasto oraz formowały faworki. Świetnie się przy tym bawiły, a przy okazji rozwijały swoje sprawności manualne oraz odkrywały talenty kulinarne. Po degustacji usmażonych faworków dzieci przekonały się, iż karnawałowe słodkości wykonane własnoręcznie smakują najlepiej. Dzieciaki były dumne z siebie i swoich kulinarnych umiejętności.