Saga Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego swój czas świetności miała w latach 90. To właśnie wtedy historia wiedźmina została początkowo spisywana na łamach czasopisma Fantastyka, a z czasem przerodziła się w serie książek. Po latach została przypomniana dzięki grom wydawnictwa CD Projekt oraz najnowszym ekranizacjom Netflixa.

Seria składa się z opowiadań oraz sagi, która została wydana przez wydawnictwo SuperNowa. W skład sagi wchodzą:

– “Krew Elfów”

– “Czas pogardy”

– “Chrzest Ognia”

– “Wieża Jaskółki”

– “Pani Jeziora” 

Natomiast wydane opowiadania to zbiory “Ostatnie życzenie”, “Miecz Przeznaczenia” oraz “Coś się kończy, coś się zaczyna”, a także książka spoza sagi, ale również nawiązująca do historii wiedźmińskiej “Sezon burz”.

Historia wiedźmina

Saga opiera się na opowieści o fantastycznym świecie, w którym nieustannie toczą walki o wpływy i ziemie ludzie oraz inne stworzenia tj. elfy, druidzi, czarodzieje czy krasnoludy. Tytułowy wiedźmin to profesja, którą zajmują się wyszkoleni, pełni nadzwyczajnej siły i magii ludzie. Ich zadaniem jest zabijanie potworów, które zagrażają ludzkości w zamian za pieniądze. W serii obserwujemy życie jednego z nich zwanego Geraltem z Rivii, który przejeżdża przez miasta czy wsie w poszukiwaniu pracy na swoich koniu Płotce. Chociaż regularnie podkreśla swoją neutralność w stosunku do wojen prowadzonych przez ludzi, często znajduje się w ich samym sercu. Historia życia wiedźmina oprócz zabijania potworów w celach zarobkowych skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu i ochronie dziewczyny zwanej Ciri, która została mu przeznaczona. W trakcie swoich podróży spotyka między innymi swoją wielką miłość w postaci czarodziejki Yennefer, przyjaciela, którym jest zabawowy bard Jaskier, jak i inne postacie, które towarzyszyły mu podczas drogi lub stawały mu naprzeciw.

Poprzez swoją wielowątkowość, rozbudowaną wizję świata wraz z datami oraz władcami poszczególnych krain Andrzej Sapkowski zapisał się poprzez Wiedźmina jako kultowy już klasyk polskiej fantastyki. Wiele wątków można traktować alegorycznie, powieść jest nie tylko czystą rozrywką zawierającą wyimaginowany świat, ale również posiada wiele odniesień do współczesnych problemów. Tematy związane z ekologią, polityką oraz równouprawnieniem są często w powieści poruszane. Wiedźmin uzyskał światowy rozgłos przede wszystkim dzięki grom i serialowi, ale również poprzez wyjątkową wyobraźnię oraz język pisarski. Książki są tłumaczone na wiele języków, Wiedźmin jest w tej chwili jedną z najbardziej znanych polskich powieści w świecie, którego nie wypada nie znać.