GRUPA WSPARCIA - Przedszkole Miejskie Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi "Leśna Kraina" w Ostrołęce.

DRODZY RODZICE
Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
na spotkania nowo powstałej w Naszym przedszkolu „Grupy wsparcia”.

„Grupa Wsparcia” pozwoli zmniejszyć wątpliwości i niepokoje rodziców, łatwiej zaakceptować trudną sytuację rodzinną i jeszcze bardziej pokochać niepełnosprawne dziecko. Integracja między rodzicami stanie sią okazją do zdobycia nowych znajomości, nawiązania przyjaźni i stworzenia ”łańcucha wsparcia”. Na spotkaniach „przy kawie i ciastku” rodzice będą mogli porozmawiać z innymi rodzicami, przekonać się czy problemy z ich dzieckiem są podobne do tych, które mają inni rodzice, podzielić się i poprosić o wyrażenie zdania innych rodziców i zaproszonych specjalistów.

Zajęcia są nieobowiązkowe i nieodpłatne.
Tematy i terminy kolejnych spotkań zostaną ustalone wg potrzeb i oczekiwań rodziców.
Naszym priorytetem jest stworzenie miłej atmosfery, pełnej
zaufania i dyskrecji.
Osoby prowadzące „Grupę Wsparcia”:

• mgr Zdzisława Rekosz - koordynator
    • mgr Dorota Piątak
    • mgr Małgorzata Pogorzelska
    • mgr Mariola Włodarczyk- Staszczuk

Grupa ma charakter otwarty, uczestnictwo nie
wymaga uprzedniego zapisania się.
Zapraszamy!!!

HARMONOGRAM SPOTKAŃ GRUPY WSPARCIA  DLA RODZICÓW DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI „LEŚNA KRAINA” W OSTROŁĘCE
DATA SPOTKANIA
TEMAT SPOTKANIA, OSOBY PROWADZĄCE
12.12.2018 r.
Środa godz.14:30
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Bartosz Domian - ratownik medyczny.
14.01.2019 r.
Poniedziałek godz.14:30
Zachowania trudne
Beata Żebrowska- behawiorystka
Daniel Łukaszewski- psycholog.
13.03.2019 r.
Środa godz.14:30
„Zrozum mnie”- spotkanie z  zakresu komunikacji wspomagającej alternatywnej
Mariola Włodarczyk- Staszczuk, Dorota Piątak- specjaliści AAC
„ Rola dziadków i rodzeństwa w wychowaniu dziecka
z niepełnosprawnością”
Krystyna Kwiatkowska.
15.04.2019 r.
Poniedziałek godz.14:30
„Doświadcz-zrozum”- warsztaty
z zakresu integracji sensorycznej
i logopedii.
Zdzisława Rekosz- Terapeuta SI
Małgorzata Pogorzelska- logopeda.
15.05.2019 r.
Środa godz. 14:30
„Siła mięśni”- warsztaty z zakresu terapii ręki
Zdzisława Rekosz- specjalista od terapii ręki
Ewa Karpińska- rehabilitant.
17.06.2019 r.
„ Jesteśmy razem”-  spotkanie zakończeniowe.
Harmonogram może ulegać zmianom ze względu na długoterminowość realizacji zaplanowanych działań.

14.01.2019 r.
SPOTKANIE GRUPY WSPARCIA DLA RODZICÓW DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ.
Dnia 14 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców  dzieci z niepełnosprawnością. Tematyka dotyczyła zachowań trudnych u dzieci. Prowadzącymi byli: pani Dorota Żebrowska- terapeuta behawioralny, pracownik Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Ostrołęce i pan Daniel Łukaszewski- psycholog pracujący w naszej palcówce. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: Dyrektor przedszkola Krystyna Kwiatkowska, Małgorzata Pogorzelska i Dorota Piątak.
Pani Dorota Żebrowska przedstawiła, jakie mogą być przyczyny powstawania trudnych zachowań  u dzieci. Wspólnie z psychologiem udzielali wskazówek, jak zapobiegać tym kłopotliwym sytuacjom oraz jak postępować, gdy te zachowania już się pojawiają. Rodzice indywidualnie zadawali pytania dotyczące problemów ich dzieci, a specjaliści udzielali szczegółowych wskazówek dotyczących odpowiedniego postępowania w takich sytuacjach.

12.12.2018 r.
SPOTKANIE GRUPY WSPARCIA DLA RODZICÓW DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ.
Zgodnie z harmonogramem w środę 12.12.2018r. odbyło się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Tematyka to, pierwsza pomoc przedmedyczna. Prowadzącym był Bartłomiej Domian- ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym oraz Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Rodzice mieli okazję usłyszeć na temat resuscytacji przede wszystkim dziecka poniżej 1 roku życia oraz w wieku przedszkolnym jak również osoby dorosłej.

Na spotkaniu ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uświadomił jak należy zachować się
do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Podkreślał, że  tzw. ”złote minutyratują życie poszkodowanego. Przypomniał  ważne telefony alarmowe.

Ratownik pokazał  jak ułożyć rannego w pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Zainteresowaniem   cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Bartek wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

Koordynator grupy wsparcia - Zdzisława Rekosz przedstawiła harmonogram spotkań grupy wsparcia na rok szkolny 2018/2019. Poinformowała, że w szatni przedszkolnej będzie stało niebieskie  pudełko, do którego rodzice będą mogli wrzucać karteczki z pytaniami i swoimi troskami, tak aby na kolejnych spotkaniach były poruszane również problemy dotykające ich bezpośrednio  i ich dzieci.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, rodzice mieli okazję zadać pytanie, podzielić się swoimi doświadczeniami jak też poćwiczyć uciskanie klatki piersiowej na fantomie.